První kontakt s rodinou

Rozhodli jste se zvolit webové stránky pro výběr rodiny, jak jsem popisovala zde, vybrali jste vhodné kandidáty, což jsme už probrali tady a teď se jí poprvé chystáte kontaktovat? Pojďme na to! :)

Krok 1, první kontakt (přes formulář au pair world)

  • Buďte osobní a milí
  • Nepište stroze, že žádáte o víc info apod. 
  • Mějte připravené malé shrnutí toho, co vlastně už píšete ve svém profilu - tak má rodina šanci se dozvědět už něco zajímavého o vás, aniž by musela klikat na váš profil. 
  • Ptejte se na děti :)

Krok 2, skype
Rodina se ozvala zpátky a chce s vámi mluvit! Na řadě je první rozhovor s nimi, ať už přes skype nebo přes mobil.

  • Prvotně - buďte připravení, otázky si dopředu sepište a zároveň mějte připravený blok a tužku, kam si můžete v průběhu rozhovoru zapisovat cokoliv dalšího. 
  • Rodina navíc ocení, že máte zájem. 
  • Pečlivě si pročtěte profil rodiny, ať se neptáte na něco, co bylo již zmíněno a zapamatujte si jména (hlavně) dětí.
  • A na co se ptát?
    Source: http://rlaquest.raj.nic.in/

- jaké jsou zájmy dětí?
- jak rodina tráví volný čas pohromadě?
- jaké jídlo mají a nemají rádi, popř. jsou na něco alergické?
- co obvykle jí/respektive co se po mě chce, abych jim vařil/a?
- jak bude vypadat můj typický den?

je dobré vědět:
- budu dělat týdenní úklid celého domu? Kolik času to zhruba zabere?
- odkdy dokdy budu pracovat?
- jaký je vztah dětí k au pair?
- budu večer hlídat děti (babysitting)? Obzvláště u víkendu je pak dobré se zeptat "jak často", každá sobota strávená hlídáním dětí, zatímco rodiče paří, vám asi neudělá radost :)
- jak budu pracovat o prázdninách? Bere rodina au pair s sebou na dovolenou?
- budu mít vlastní pokoj? (i když to zní banálně, už jsem také párkrát zaslechla o přespávání v obýváku nebo sdílení pokoje s dětmi)
- budu mít k dispozici internet?
- budu mít vlastní koupelnu? Kolik je v domě koupelen? Tohle se vám asi zdá triviální, ale my tu máme třeba koupelnu jednu. A záchod není oddělen. Víte jak :)  Na druhé straně, když budete mít doma 4 koupelny a zároveň týdenní úklid celého domu, opět vám to radost neudělá :)
- mám večerku? (další banální otázka? Ale kdeže. I přesto, že je vám třeba dvaadvacet, v některých hodinách prostě musíte být v týdnu do deseti doma. V některých rodinách třeba i o víkendu).
- jak daleko je váš dům do centra?
- jak daleko je městská doprava?
- budu potřebovat vlastní telefon, laptop, fén, povlečení?
- je v okolí jazyková škola? Kdy bude pro mě nejvhodnější navštěvovat jazykové kurzy?
- kolik budu dostávat peněz?


Zodpovězeno? Spokojenost? Samozřejmě ne vše vám asi bude vyhovovat na sto procent, buďte tolerantní, leccos lze jistě přejít. Na druhé straně vybírejte pečlivě - máte s touto rodinou strávit třeba rok života, proto ať je ta spokojenost "alespoň" většinová! :)
A jedeme! Domluvte se s rodinou, zda si pro vás rodina přijede na letiště, nakupte dárečky a dejte mi vědět, jak se líbí!

Vybíráme rodinu

Sepsala jsem pro vás takový přehled věcí, na které je dobré se zaměřit při výběru rodiny. Nad danými faktory se alespoň na chvilku zastavte a zamyslete se. Chcete přece vybrat tu "pravou" rodinu, že? :) Navíc s těmi lidmi budete sdílet jeden dům, jednu ledničku a třeba i jednu koupelnu, je proto dobré si najít opravdu ten váš match! :)


Počet dětí

  • Kolik dětí jsem schopna uhlídat? 
    Source: https://i.chzbgr.com/
  • Uvědomte si, kolik dětí s vámi bude doma celý den, o kolik se vlastně budete starat naráz
  • Představte si, že je třeba všechny povedete do školy přes rušnou silnici nebo je máte všechny naráz vzít do bazénu


Věk dětí 

  • S jakým věkem mám zkušenosti? 
  • Zvažte, že každý věk má své výhody i nevýhody 
    • Děti do dvou let hodně času prospí, na druhou stranu je to makačka - spoustu pláče, spoustu plínek a tak :), plus se jedná o celodenní šichtu, takže já třeba kvůli malému nemohla v týdnu chodit do školy.
    • Děti okolo třetího roku většinou už chodí do školky, důležité je ale vědět co je to za školku. V Anglii to často bývá (a nejsem si jistá, jestli je to pravidlo), že má rodina k dispozici pouze 15 hodin školky týdně. Někde se tyto hodiny dají rozdělit na 3 dny po 5 hodinách, jinde se chodí každý den jen na 3, což vám akorát přidělá práci, když do té školky musíte například půl hodiny tlačit kočár, půl hodiny jdete zpátky a za chvilku už zase musíte vyzvedávat. Se školkou se na druhé straně pojí i větší samostatnost, děti by měly být schopné se samy obléct (což s sebou také často nese spoustu pláče :)) a hlavně musí umět samy na záchod (konec plínek!).
    • Děti školního věku (v Anglii od 5 let) - ráno odvedete, odpoledne přivedete (takže máte většinou spoustu času pro sebe) pohrajete, uvaříte, napíšete úkoly a to je v podstatě všechno. Samozřejmě pláč nemizí ani v tomto věku, plus se přidávají tzv. tantrums :))
    • Děti na druhém stupni školy (od 11 let) a starší - tyto děti už většinou ani nemusíte vodit do školy, jsou samostatné/samostatnější :), ale co je tou špatnou stránkou, je samozřejmě začínající silná puberta :)

Host parents 

  • Chtě nechtě, i rodiče vašich budoucích ratolestí jsou důležití. I s nimi budete nějakou dobu žít, měli by vám být sympatičtí a hlavně se vám zdát rozumní. 
  • Zajímejte se, jak tráví volný čas, co i oni mají rádi. Možná zjistíte, že táta hrál v rockové kapely a vy rock milujete. Zkuste si dopředu představit, že těmto lidem říkáte, že jste například ztratili klíče od domu, že se dítě zranilo v parku, nebo že jste jim nabourali auto. 
  • Jestli zvažujete single rodiče, je zde velká pravděpodobnost, že to budete právě vy, kdo bude jako by "nahrazovat" roli toho chybějícího článku, což může znamenat více povinností.

Přesvědčení, náboženství

  • V podstatě všude kam pojedete, bude razantně větší počet rodin s náboženským založením. Zajímejte se o tom, zda je rodina věřící! 
  • V rámci křesťanských rodin je dobré vědět, zda pravidelně dochází do kostela a zda se i od vás vyžaduje, aby jste se připojili. 
  • V rámci muslimských rodin se setkáte s některými omezeními v jídle (např. vepřové maso). 
  • U židovských rodin je to ještě o něco složitější - zajímejte se, nakolik je rodina ortodoxní a zda jí maso. Některé židovské rodiny maso nejí vůbec, jiné košer (speciální pravidla týkající se jídla, která zaručují jeho čistotu, např. jde o způsob usmrcování zvířat) a jiné jí úplně běžné věci. Většinou se ale s židovstvím pojí řádka pravidel - ptejte se!
  • S tímto tématem souvisí i přesvědčení rodiny. Pokud máte jako au pair být "součást rodiny", zvažte, jestli skousnete, že si vaše zásady třeba naprosto odporují se zásadami rodiny. Například já, jako zastánce lidských práv, proto nepůjdu do ortodoxní křesťanské rodiny, která odsuzuje homosexualitu.

Lokalita


  • I když by to nemělo být jediné, o co se máte zajímat, lokalita prostě důležitá je.
    Source: http://annatheodoraphotography.files.wordpress.com/

  • Pokud chcete zažít ruch velkoměsta, máte rádi když se pořád něco děje, koncerty, divadla, nehrňte se někam, kde byste byli nešťastní, i když bude rodina skvělá. Je to váš rok života, svůj volný čas si jistě chcete užít tak, jak máte rádi, že?

Úklid


  • Zjistěte, jestli rodina požaduje každodenní menší "poklízení" (setřít linku, vyluxovat...), nebo zda se po vás chce i týdenní velký úklid, který zabere několik hodin. 
  • S tím týdenním úklidem je to trochu o psychice. Máte být součást rodiny, rodina spolu vše sdílí a zároveň se dělí o povinnosti. Jako au pair jste to ale většinou pouze vy, kdo uklízí dům. Rodina pak přijde domů a ani se nenamáhá se zout (což je úplně běžné, neděste se), a to trochu evokuje malý respekt vůči vám a tomu, o co se tam snažíte. Ale hlavně si nic nebrat osobně, není to žádný útok vůči vám, tady se prostě skoro nezouvá :)

Domácí pravidla


  • Zjistěte, zda v domě fungují nějaká speciální pravidla.
  • Ač se to zdá zvláštní, některé au pair mají třeba večerku, jiné nesmí u sebe v pokoji zapalovat svíčky a jiné nesmí domů přinést žádné jídlo.

Podmínky v domě


  • Jak je dům velký, kolik má koupelen (dobré vědět i kvůli úklidu). Máte-li jednu koupelnu a záchod uvnitř, je to kolikrát opravdu za trest. Děti se koupou dlouho, mají tam totiž hračky :)

Předchozí zkušenost rodiny s au pair


  • Pokud rodina už měla au pair, máte jistotu, že jsou zde nějaká zaběhnutá pravidla. Rodina je už zvyklá na fakt, že s nimi žije "cizinec". Rodina pravděpodobně sama nabídne, abyste si psal/a nákupní seznam, abyste s nimi trávila čas, či vám pomůže s čímkoli, s čím už třeba pomohla předchozí au pair (výběr školy apod). Na druhé straně vás mají s kým srovnávat. Děti vám občas můžou ve vzteku vyčíst, že "ta minulá byla lepší", ale nenechte se tím rozhodit :)
  • Pokud jste první au pair, jste to vy, na kom jsou testovány prvotní (a někdy i neúspěšná) pravidla, rodina si také bude zvykat, že je v domě kromě nich i někdo jiný. Ale nemají vás s kým srovnávat :)


Pokud jste dočetli až sem, gratuluji :) a přeji hodně štěstí při výběru rodinky! 

Prvotní rozhodování - jak pojedu?

Rády byste vyjely jako au pair, ale nevíte, kde začít? Jako první si ujasněte, zda pojedete přes agenturu, nebo si rodinu najdete sami. Obojí má svá pozitiva i negativa.


Agentura


+ zprostředkování rodin dle vašich kritérií/možností
+ při jakémkoli problému se máte na koho obrátit

- (dlouhá) čekací doba
- poplatky

Webové stránky

+ sami si definujete kritéria, která ale můžete kdykoli změnit, pokud přehodnotíte své nároky
+ žádné poplatky

- "neprověřené" rodiny
- žádná záruka, žádná nabídka pomoci, veškeré problémy si řešíte sami

Já sama jsem si rodinu (v UK) našla přes webové stránky Au pair world, na doporučení kamarádky, které agentura po dvou měsících nenašla rodinu a ona sama poté vyjížděla asi týden po registraci na APW. Samozřejmě je to individuální. Pokud nemáte téměř žádné požadavky a jste navíc ochotni dělat úklid a řídit, můžete být přijati do rodiny velmi rychle. Já jsem, co se požadavků týče, byla o něco náročnější - přála jsem si zkrátka Londýn a nic jiného :) A navíc jsem tu nechtěla řídit, to by pro mě bylo hrozně stresující, vozit děti do školy, NALEVO!!! :)) Ale znám spoustu holek, co tu řídí, takže se na to rozhodně zvyknout dá :)

Source: http://photo.elsoar.com/

Au pair world

Na této webové stránce si můžete nalézt rodinu v podstatě kdekoli na světě (nicméně stále nezapomeňte, že do některých států bez agentury vyjet nemůžete, není to legální, př. USA). Nevadí, že neumíte španělsky, ale rádi byste se jako au pair podívali zrovna do Španělska - najdete zde totiž i rodiny, které chtějí, abyste s jejich dětmi komunikovali anglicky, takže třeba i přes Španělsko vede cesta :)
A jak to celé funguje? Jednoduše si vyplníte profil, na které si dáte hooodně záležet, přidáte pár fotek s dětičkami a už jen kontaktujete rodiny, které jsou vám sympatické, nebo čekáte, až nějaká rodinka kontaktuje vás, anebo obojí, že! :)

Source: http://www.soundonsight.org/

  • Moji host parents zrovna hledají novou au pair místo mě. Podle jejich slov se zaměřují jen na ty zájemce a zájemkyně, kteří ve svém průvodním dopise mluví nejprve o svém vztahu k dětem a praxi, než o sobě (to je samozřejmě také zajímá, ale až na druhém místě).
  • Opravdu si dejte záležet, je to přece vaše vizitka! Já upravovala a přepisovala asi pětkrát, než se to konečně zdálo ok.
  • Dejte svůj profil přečíst známému, který má dítě nebo i rodičům. Ten "rodičovský" názor se vám bude hodit, hlavně musí být z vašeho profilu znát, že máte nějakou zkušenost a že jste schopna/schopen se postarat o jejich děti. 
  • Zmiňujte své zajímavé koníčky a pokud nejsou zas až tak zajímavé, zkuste je nějak propojit s dětmi. Máte rádi filmy? Zahrajte to na animáky. Máte rádi cestování? Třeba jste kdysi cestovali společně se známými a jejich dětmi, napište, že to byla sranda. Rodiny hodně oceňují, pokud umíte hrát na hudební nástroje, umíte více jazyků (a můžete tak nabídnout, že třeba děti začnete učit) nebo máte kreativní zájmy (mým HP se moc líbilo, že vyrábím šperky, což je atraktivní pro holčičky).

Samozřejmě APW není jediná webová stránka, přes kterou si můžete najít rodinu, projděte internet a určitě objevíte i další. Tato je nicméně asi nejznámější, tudíž zde najdete i nejvíce rodin.

Takže šup šup, běžte se registrovat, nebo si domluvte schůzku v agentuře! Lepší je jednat, než čekat a lepší je litovat toho, co jsme udělali, než toho, co jsme neudělali! :)

O čem to bude

Zdravím vás od svého historicky prvního a snad ne posledního blogového příspěvku! :)
Jmenuji se Káťa a jako spousta dalších holek jsem se rozhodla sepsat blog o tom, jaké to je, být au pair a třeba časem dojde i na další témata. Chtěla bych se tedy hlavně zaměřit na rady a tipy, co se života v Londýně týče (a již brzy možná přidám i "jak se žije v Savannah, GA, USA" :)) a toho, co to vlastně obnáší, "být au pair". Jestli tedy au pairkování zvažujete, snad vám tento blog bude alespoň trochu nápomocný a budete se sem rádi vracet :)


Jak to mám já?
Jako au pair "pracuji" jedenáctým měsícem. Moje rodinka bydlí v Londýně, v zóně 4, což není tak úplně centrum, ale dá se to. Obzvlášť když uvážíte, že Londýn má těch zón dokonce 9! Nicméně maximálně do 6. se dostanete metrem, takže bacha na to, není Londýn jako Londýn :) Za těch 11 měsíců jsem tady pochytila pár tipů, se kterými bych se s vámi ráda podělila. Neberte to prosím tak, že tu rozdávám rozumy a mám na všechno patent =) Jen se tu pokusím sepsat co je dobré vědět, protože pamatuji na své začátky, to jsem byla vděčná za každý blog, který mi trochu osvětlil prostředí, do kterého jsem se tak střemhlav vrhla!

Pojďme na to, přeji příjemné počtení!